Menu

Plener, czy Studio?

Wróć do listy Wpisów

Początek współpracy przy sesji fotograficznej zaczyna się już przy ustalaniu dogodnego terminu. Tak! Sesja zdjęciowa to nie tylko jeden dzień pracy. Zanim się spotkamy, mam szereg pytań, które pozwolą mi uzyskać najlepsze efekty tego, co sobie wymarzyliście.  Na pewno jednym z najważniejszych pytań jest: plener, studio czy reportaż?

fb-11-2   fb-3Te trzy warianty różnią się między sobą nie tylko końcowym efektem, ale również sposobem całej realizacji. Jest to więc pierwsza ważna informacja dla mnie, o którą na pewno Was zapytam.

 Możecie już od początku wiedzieć, gdzie ma odbyć się Wasza wymarzona sesja (bo np. jesteście sentymentalnie związani z jakimś miejscem) i jak całość ma wyglądać w efekcie końcowym. Poinformuj wcześniej o tym Fotografa i przekaż mu jak najwięcej szczegółów. Jeśli jednak nie do końca wiecie, czy lepsze będzie studio, czy plener, to zestawiłam dla Was kilka podstawowych różnic między tymi dwoma miejscami, które z pewnością pozwolą Wam wybrać najlepszą dla Was opcję! Reportaż w tym zestawieniu pominęłam – bo w zasadzie on charakteryzuje się tylko tym, że Wy podczas reportażu nie powinniście na mnie zwracać uwagi, a ja podczas reportażu fotografuję to, co się dzieje i to, co widzę.

Bardzo ciekawym pomysłem realizacji sesji zdjęciowej jest pomysł na sesję rocznicową, lub inną sesję rodzinną, gdzie jedziemy w te same miejsca, co kiedyś i fotografujemy się w podobnych pozach, co kiedyś – takie nawiązanie z przeszłością.

 

 

Sesja plenerowa

Sesja studyjna

 

Pora dnia

 

Najładniejsze światło do fotografowania jest rano, albo wieczorem. Tak zwana „złota godzina”, czyli kilka chwil przed zachodem słońca (lub klika chwil po wschodzie). Warto zmobilizować się do wcześniejszego wstania, by załapać się na te niesamowite efekty, jakie daje nam na talerzu przyroda i które przepięknie będą komponować się na naszych zdjęciach. Jeśli jest taka możliwość – unikamy robienia zdjęć w południe. A jeśli już w południe muszą się odbyć – wówczas szukamy dużego cienia (lub liczymy na to, że słońce schowa się nam za chmurami).

Najlepiej rano, albo po południu

Tu pora dnia ze względu na światło nie ogranicza nas, bo w studiu to ja jestem całkowitym panem światła i cieni. W razie potrzeby zasłaniam okna roletami. Z góry od razu znam, jaki będzie końcowy efekt i ten końcowy efekt od razu możecie zobaczyć na zdjęciach.

Pora dnia nie ma znaczenia.

Pora roku

 

Pora roku w zasadzie nie ma tutaj żadnego znaczenia – mitem jest, że dobre zdjęcia wychodzą tylko wtedy, kiedy jest ciepło! Każda pora roku posiada niepowtarzalny klimat. Wiosną zaczynają kwitnąć kwiaty, Latem dojrzewają zboża, Jesienią kolorują się lasy, a zimą padający śnieg dodaje tajemniczości. Nie bójmy się zakładać kurtek!

Moim zdaniem, pora roku nie ma znaczenia.

W studiu nie jesteśmy zależni od pory roku.

Pora roku nie ma znaczenia.

Pogoda

 

 W jaką pogodę nie fotografuję? Chyba tylko wtedy, kiedy jest już duża ulewa. Drobna mżawka, mgła, prószący śnieg – dodaje uroku zdjęciom – dlatego nie bójmy się takiej pogody!Zawsze przed sesją zdjęciową sprawdzam pogodę na infometeo, która potrafi z dokładnością godzinową przewidzieć ewentualne deszcze, lub powiedzieć, kiedy mniej więcej przestanie padać.

Każda pogoda może być dobra – byleby mocno nie padało. Unikamy też burz i nawałnic.

W studiu pogoda nie ma znaczenia.

Co jest mi potrzebne?

Warto wziąć ze sobą, w zależności od pory roku:

– butelkę wody mineralnej/termos z ciepłą herbatą

– wygodne buty na przebranie

– jakiś prowiant/kanapka

– coś do przebrania

– parasol w samochodzie

– środki przeciw komarom i kleszczom

– w zimie spodnie termiczne pod sukienkę

– dodatkowa awaryjna warstwa bluzy/kurtki

– coś do przebrania

-dla noworodków dodatkowy pokarm w butelce, smoczek, pieluszki, mokre chusteczki, gaziki i sól fizjologiczna

– swoje ulubione rekwizyty, coś co chcielibyście mieć ze sobą na zdjęciach

– jakiś prowiant dla siebie (szczególnie na sesję noworodkową) – choć picie i przekąski na pewno znajdziesz u mnie w studio.

Obróbka zdjęć

Dużo bardziej lubię obrabiać zdjęcia z pleneru. Dają one mi możliwość malowania obrazu na negatywie, a zdjęcia przed obróbką i po obróbce bardziej różnią się od siebie, niż w zdjęciach studyjnych.

Zdjęcia przed i po mogą znacznie różnić się między sobą.

W zdjęciach studyjnych całe światło było już ustawione – pozostaje mi więc tylko retusz skóry lub dosztukowanie kończącego się tła. Niestety nie oznacza to wcale, że przy zdjęciach studyjnych krócej posiedzę przy komputerze – a szkoda.

Zdjęcia przed i po nieznacznie różnią się między sobą.

Wiek dziecka

 

Zawsze polecam plenery dla żywiołowych dzieci. Zwróćmy uwagę, że dzieci, które dopiero co zaczęły chodzić będą chciały eksplorować przestrzeń. Dwulatki też raczej nie posiedzą za długo na planie zdjęciowym, jeśli nie dostaną jakiegoś fotogenicznego rekwizytu.W plenerze nie muszę się ograniczać i na siłę ograniczać dzieci. Sama dużo wtedy biegam. A kiedy dziecko akurat odwróci się, jestem w stanie dopasować się do małego modela.

Plener zdecydowanie jest lepszy dla młodszych i ruchliwych dzieci.

Tak, wiek dziecka ma tu duże znaczenie. Dużo łatwiej jest fotografować żywiołowe dzieci w terenie, niż na planie studyjnym, z którego co chwilę zwiewają. Przy młodszych dzieciach (do nawet około 6 roku życia) światło studyjne musi być proste i równomiernie oświetlać sylwetkę i twarz modela. A kiedy mały model akurat odwróci się – muszę poczekać aż będzie znowu prawidłowo ustawiony w stronę światła i aparatu – są to na pewno małe minusy.

Dojazd

W plener zawsze gdzieś trzeba dojechać. Ma to swoje plusy, gdy chcemy mieć zróżnicowany charakter na zdjęciach. Dodatkowo pracuję na terenie całej Polski – co dla Was może być wygodnym rozwiązaniem. Moje studio mieści się w Sulechowie (lubuskie). Wyjątkowo moje studio może być mobilne – jestem w stanie przywieźć ze sobą, to co jest potrzebne – mam w tym już duże doświadczenie pracując przy fotografii przedszkolnej i szkolnej.

Klimat zdjęcia

i sceneria

Główny klimat zdjęcia zależy od otoczenia, który wybierzemy na sesję zdjęciową. By zmienić klimat, wystarczy przemieścić się w następne miejsce. Na pewno przy tej opcji jest dla mnie mniej roboty

Wystarczy przemieścić się, aby sceneria była inna.

Cały klimat zdjęcia tworzę od podstaw. Klimat jest tworzony za pomocą światła, a cała ewentualna sceneria musi być budowana od początku do końca. Jeśli mamy w planach 2-3 różne stylizacje, trzeba trochę poczekać zanim rozłożę nowe tło i zbuduję to, co ma być na zdjęciu.

Każdą scenerię buduję od podstaw.

Przeznaczenie

Zdjęcia plenerowe są doskonałym pomysłem na stworzenie obrazów z Waszym udziałem, które ozdobią Wasz dom np. w ramkach. Zdjęcia studyjne bardziej nadają się na okazjonalne zaproszenia lub jako ozdoba np. na tort. – Jasno tło najlepiej się do tego nadaje.

 


To tylko małe sugestie, które możecie brać pod uwagę przy dylemacie: plener czy studio? Pracowałam już w każdych warunkach – i przy żywiołowych dzieciach w studiu i podczas padającego śniegu w plenerze. Nie patrzcie więc tutaj na moją wygodę, lecz na waszą wygodę i na zdjęcia, na których chcecie zobaczyć siebie.

Przede wszystkim przy ostatecznym wyborze, czy chcesz zdjęcia studyjne, czy plenerowe, zapytaj siebie:

Bardziej podobają Ci się zdjęcia studyjne, czy plenerowe?

Zanim ustalicie z Fotografem, gdzie ma odbyć się sesja zdjęciowa, warto powiedzieć mu, czy jest jakaś specjalna okazja, z powodu której zdecydowaliście się na sesję zdjęciową. Jeśli potrzebujecie zdjęć np. do zaproszeń na chrzest – warto o tym wspomnień wcześniej.

Jeśli plener, to gdzie?

Każde miejsce ma swój niepowtarzalny klimat. W którym z tych miejsc czujesz się dobrze? Może masz jakieś hobby i pasję, którą chcesz pokazać na zdjęciach? Jest mnóstwo możliwości – zresztą sami zobaczcie:

07

Dobrze, wybraliście już główny motyw miejsca na sesję fotograficzną. Teraz pytanie, gdzie to Wasze wypatrzone miejsce jest? Niezależnie od tego co wybierzecie – pamiętajcie, że każde miejsce ma potencjał! Więcej o potencjale niepozornego rowu melioracyjnego oraz o moim projekcie „Sztuka patrzenia” możecie znaleźć tutaj: http://fotorut.pl/sztuka-patrzenia/

Natomiast listę potencjalnych miejsc na ciekawe sesje plenerowe możecie znaleźć tutaj:

http://fotorut.pl/lista-miejsc-plenerowych/

* To jeden z rozdziałów poradnika „Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?”. Czy chcesz dostać bezpłatnie cały poradnik na swojego maila? Kliknij tutaj.

omentarzy

Zack

Bardzo zaciekawił mnie Twój post, dobrze coś takiego poczytać.
Dzięki za cenne porady. zdjęcia artystyczne na wesele to także ciekawy temat nad
którym warto się zastanowić. Jak coś mogę
pomóc :) Pozdrawiam

    FotoRut.eu Marta Rutkowska

    Dziękuję Ci Zack za miłe słowa! Zdjęcia Ślubne również będą brane pod lupę :-) Jeśli masz jakieś inne sugestie, pomysły lub pytania, które mogę poruszyć na blogu – z chęcią o nich przeczytam :-) W końcu to dla Was tworzę te wszystkie informacje, nie dla siebie. Pozdrawiam, Marta.

Monica946

Super blog. Super ze natknalem sie na te strone. Doceniam prace wlozona w tworzenie bloga i czekam na nowe posty. Pozdrawiam!

    FotoRut.eu Marta Rutkowska

    Dziękuję Monica :-) Takie budujące i pozytywne komentarze są moją motywacją do dalszej pracy :-)

Zostaw Komentarz