Menu

Poznaj czułość na zdjęciach

Wróć do listy Wpisów

Mam nadzieję, że instrukcja obsługi już przeczytana! (albo przynajmniej przekartkowana). Jeszcze raz napiszę tutaj, że znajomość swojego sprzętu jest bardzo ważna, a z przykrością muszę stwierdzić, że zdarzało mi się w mojej karierze bywać na warsztatach fotograficznych, na których profesjonalni fotografowie nie umieli ustawiać i przestawiać podstawowych parametrów w swoim aparacie. Owszem – bez tego też da się robić całkiem dobre zdjęcia, ale po co na samym początku drogi utrudniać sobie życie?

Sesja Wrzosowa-6

Dzisiaj kilka słów opowiem wam o jednym z podstawowych parametrów, który wpływa na ekspozycję naszego zdjęcia. Jest to czułość (ISO).

W zasadzie jego historia zaczyna się jeszcze od kliszy, kiedy to można było dobrać odpowiednią kliszę o odpowiedniej czułości w zależności od tego, w jak ciemnych lub jasnych pomieszczeniach i otoczeniu będziemy wykonywać zdjęcie. W dzisiejszych czasach fotografii cyfrowej zasada ta się nie zmieniła – im mniej mamy światła, im ciemniejsze jest pomieszczenie – tym większą czułość ustawiamy. Są oczywiście minusy dużego ISO. I tutaj niestety jakość sprzętu wpływa znacznie na jakość zdjęcia. Aparaty wyższej klasy mogą robić zdjęcia z wysoką wartością ISO bez wyraźnego pogorszenia zdjęcia. W aparatach mniej zaawansowanych będzie pojawiać się mniej eleganckie „ziarno” inaczej też zwane „szumami”.

Jeśli więc macie mniej zaawansowany sprzęt – szukajcie dobrego światła i dobrze oświetlonych pomieszczeń. Najlepiej wykonujcie zdjęcia na dworze lub przy oknie.

I ćwiczenie na następny tydzień – zbadajcie w swoim aparacie, jakie wartości ISO są dla Was jeszcze do przyjęcia. Bo podstawą jest nie tylko znać na wylot swój aparat, ale również jego OGRANICZENIA.

Jestem ciekawa, czy pomocny był dla Ciebie dzisiejszy artykuł? Komentarze mile widziane :-)

A jeśli jeszcze tego nie zrobiliście – polubcie mnie na facebooku: www.facebook.com/fotorut Podobają Ci się moje zdjęcia? Będzie niezmiernie mi miło, jeśli zostawisz przy nich like – dzięki temu wiem, że treści, które tworzę dla Was, oraz zdjęcia, które wykonuje są wyjątkowe i po prostu podobają się Wam.

Pamiętajcie, like nic Was nie kosztuje, a dzięki temu moje zdjęcia będzie mogło zobaczyć więcej osób. :-)

0 comments

Nie ma jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!

Zostaw Komentarz